Badania lekarskie – z jakiego względu wskazane jest się obecnie badać i jak często realizować podstawowe badania?

Choroby, im wcześniej są wykrywane, tym prościej je leczyć, szczególnie jeżeli chodzi o coraz częściej dziś występujące nowotwory, które są przyczyną zgonów tysięcy ludzi. W Polsce badania profilaktyczne niestety dalej nie są wystarczająco powszechne i wiele chorób diagnozuje się za późno.

Badanie mammograficzne

Autor: Governo do Estado de São Paulo
Źródło: http://www.flickr.com

Przykładem może być między innymi nowotwór piersi, który jest jedną z najczęściej występujących przyczyn zgonów kobiet. Wcześniej wykryty pozwala nie tylko na łatwiejsze wyleczenie, ale również umożliwia zachowanie piersi. Nie jest konieczna jej amputacja. Kobieta powinna z tego powodu regularnie, raz w miesiącu sama sprawdzać piersi, poddawać się USG piersi oraz mammografii. Takie badania są dzisiaj coraz prościej dostępne, jednak dalej stosunkowo mało kobiet z nich korzysta . Identycznie sytuacja przedstawia się z rakiem szyjki macicy, który rozwija się dosyć podstępnie, ponieważ we wczesnej fazie nie zauważa się żadnych objawów. Wykonywana raz w roku cytologia może uchronić przed śmiercią z powodu tego nowotworu, ponieważ umożliwia jego szybkie wykrycie oraz usunięcie niebezpiecznych komórek. Każda kobieta po 25 roku życia ma prawo do wykonania bezpłatnej cytologii raz do roku – czytaj w tym temacie. Koszt badania w prywatnym gabinecie także jest niewielki, około 50 złotych.

Pobieranie krwi

Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.

Niezwykle pomocnym badaniem, bez względu na płeć bądź wiek, jest analiza żywej kropli krwi, która umożliwia wykrycie obecności w organizmie człowieka obecności grzybów, pasożytów lub zakwaszenia – gdzie można wykonac badanie rtg kraków krwi?. Analiza jest dość prostym zabiegiem, dlatego warto jest pokusić się o jego wykonanie. Zalecane badania profilaktyczne różnią się w zależności od wieku. Wskazane jest zapytać swojego lekarza o to, jakie badania bezwzględnie należy wykonać. Do lekarza nie powinno się chodzić tylko w momencie, w którym coś boli, gdyż zdarza się, że w takim przypadku jest już za późno na efektywną pomoc. Nigdy nie można lekceważyć niepokojących objawów oraz liczyć na to, że same przejdą.

Chcielibyśmy, by nasze artykuły były interesujące. Z tego powodu będziemy szczęśliwi, jeśli jakiś komentarz z serwisu napisany waszą ręką dotrze do nas.

Podobna niefrasobliwość może bowiem kosztować pacjenta jego życie. Co jakiś czas dobrze jest wykonać podstawowe badanie krwi, które dużo mówi o zdrowiu konkretnej osoby. Szybkie odkrycie większości chorób zapewnia szansę na komfortowe życie, a koszty leczenia są kategorycznie niższe.