Czym się cechuje klasyczna wełna. Odzieżowy przemysł stosuje różne materiały i tkaniny

Rynek odzieżowy zużywa ogromne ilości materiałów i tkanin, z których szyte są różnego rodzaju ubrania. Tak naprawdę to projektant konkretnego rodzaju odzieży decydował będzie o tym, jakie wzory i odmiany zastosuje, aby końcowy produkt spełniał oczekiwania klientów.

A projektanci mają najróżniejszych możliwości naprawdę sporo, bowiem samych rodzajów tkanin jest kilkadziesiąt rozmaitych rodzajów, a każdy z nich występował będzie w wielu tysiącach odmian i kolorów. Wybór konkretnej tkaniny uzależniony będzie od tego, co się będzie z niej chciało uszyć. Zupełnie co innego potrzebne będzie, jeśli do wykonania będzie garnitur albo koszula, a co innego jeżeli będzie trzeba zaprojektować grubą kurtkę na zimę czy przytulny kocyk. W przypadku tego ostatniego stosuje się różnego rodzaju dzianiny futerkowe, jakie jak można wywnioskować po ich nazwie, będą przypominać swoją fakturą i wyglądem i fakturą normalne futro. Tego typu dzianiny sprzedawane są w bardzo dużej rodzajów i odmian, przez co projektanci dostają niezwykle dużo możliwości.

wełna gotowana

Autor: liketearsintherain’s buddy icon
Źródło: www.flickr.com
Jeśli chodzi o klasyczne ubrania jest jeszcze więcej możliwości, a do dyspozycji będą zarówno tkaniny naturalne, jak i sztuczne. Jeśli będzie chodzić o naturalne, to najczęściej używane są wełna lub bawełna. Bawełna wytwarzana jest z rośliny o takiej samej nazwie i jest ona najbardziej popularnym materiałem jaki się wykorzystuje w przemyśle tekstylnym. Jest ona bazą dużej ilości rozmaitych tkanin, lecz również jest wykorzystywana jako dodatek do lnu albo wełny. Za to wełnę wytwarza się z obciętej sierści różnych zwierząt, na przykład owiec, kóz, wielbłądów czy także królików ( tutaj dostaniemy wełnę parzoną – www.lamalama.pltutaj dostaniemy wełnę parzoną – ). Posiada ona liczne zalety, na przykład doskonałe właściwości izolacyjne i sporą higroskopijność, ale jej wytwarzanie jest stosunkowo drugie.

Wszystko to powoduje, że wełna gotowana i pozostałe jej rodzaje są dość kosztowne, lecz akurat jeśli chodzi o wełnę cena będzie zdecydowanie szła za jakością.Z wełny między innymi się produkuje tkaniny, z których szyje się eleganckie garnitury i płaszcze (wełna gotowana zobacz tutaj – LAMA). Bardzo często jest także mieszana z innymi rodzajami włókien, na przykład jedwabiem, lnem lub bawełną.