Fotografowanie w trybie makro – czyli zajęcie dla cierpliwych ludzi

Fotografowanie w skali marko to zajęcie pasjonujące, ale wymagające sporo zręczności od fotografa.W ten sposób możemy uwiecznić na zdjęciu ciekawe faktury czy zaskakujące piękno przyrody. By temu sprostać, będziemy potrzebować dobrego obiektywu.

motyl na źdźble trawy

Jeśli chcemy zająć się na poważnie makrofotografią, należy już na wstępie uzbroić się w cierpliwość. Jest to pasja, która wymaga wytrwałości. Tylko dzięki właściwemu nastawieniu uda nam się wykonać dobre zdjęcie. O tym, że nie jest łatwo zrobić dobre makro ujęcie, można przekonać się samemu, wybierając się na plener na przykład do parku. Najpierw należy znaleźć odpowiedni temat. Następna rzecz, którą powinniśmy wykonać, to dokładne ustawienie statywu. Kolejny etap to oczywiście ustawianie właściwego czasu i przesłony w aparacie. Pamiętajmy o skontrolowaniu, czy przy danej przesłonie uzyskamy oczekiwaną głębię ostrości.

Na końcu wykonujemy samo ostrzenie, bardzo precyzyjnie, by uniknąć błędów, o które bardzo łatwo. Wszystkie te czynności wymagają od nas pełnej koncentracji.

pręciki kwiata

Zastanawiacie się zapewne, do czego potrzebna nam ta cierpliwość? Otóż, gdy już spędziliśmy wieki na ustawieniu właściwej ekspozycji, wielokrotnie zdarza się, że rzecz, którą mamy zamiar sfotografować niespodziewanie się poruszy.Na przykład owad po prostu odleci z “planu zdjęciowego”, kwiat zaczynie się bezładnie poruszać w kadrze pod wpływem wiatru…

Oprócz stoickiego spokoju będziemy też potrzebować odpowiedniego sprzętu. Jednakże fotografia nie jest najtańszym hobby, zwłaszcza, gdy mamy zamiar osiągnąć wysoki poziom w tej dziedzinie. Jak tylko złapiemy bakcyla, bardzo prędko naszym ulubionym sklepem stanie się sklep fotograficzny . Jeśli urzekła nas makrofotografia, z pewnością będziemy potrzebowali odpowiedniego sprzętu.

Naturalnie jest kilka metod stosowanych w makrofotografii: od dodatkowych soczewek, przez pierścienie pośrednie,dzięki którym można zmniejszyć minimalną odległość fotografowania.Jednakże wśród zawodowców prym wiodą specjalnie zaprojektowane obiektywy. Jednym z częściej kupowanych są te produkowane przez firmę Sigma, o których dużo pod tym linkiem . Jednak zanim nabędziemy obiektyw, trzeba sprawdzić parę modeli i wybrać ten, który najlepiej spełnia nasze oczekiwania.