Gry planszowe rozwijają!

Masz dzieci? Pragniesz wspaniale i pożytecznie spędzić czas z najmłodszymi? Zapomnij o tv i komputerze. Nic tak nie pobudza do rozwoju młodego człowieka, jak czytanie książek i gry planszowe, potwierdzają to badania. W dalszym tekście podpowiem, jakie gry nabyć, żebyś i ty także dobrze się bawił, rodzicu.

Gra planszowa - Qwirkle

Źródło: http://www.planszoweczka.pl/
Qwirkle wydaje się banalną grą, ale wymaga wiele pomyślunku. Świetnie nadaje się nawet dla najmniejszych dzieci, ponieważ reguły są proste do zrozumienia. W pakiecie jest sto osiem kolorowych kawałków plastiku z symbolami i trzeba zbudować z nich paski w różnych kombinacjach kolor-znaczek.

Gra planszowa - Carcassonne

Źródło: http://www.planszoweczka.pl/

Gra ta uczy kolorów i percepcji kształtów, jak i również usprawnia myślenie taktyczne, bo gracze próbują sobie nawzajem pokrzyżować plany.

Dla trochę starszych dzieci rekomenduję klasyczną grę Carcassonne. W opozycji od innych gier, nie posiada ona w pakiecie planszy, a tylko karty, budujące mapę ziem, które trzeba wykładać od razu na stół. Sednem rozgrywki jest najkorzystniejsza polityka rozplanowania zabudowań zdobytych miejsc. Jak wskazuje nazwa, wszystko tu nawiązuje do francuskiego miasta z wieków średnich. Gra pozwoli miło spędzić czas maksymalnie 6 graczom i wspaniale usprawni myślenie strategicznie, a także pozwoli dowiedzieć się wiele tamtym okresie. Olbrzymim plusem Carcassonne jest jej ciągły rozwój. Na półkach sklepowych znajdziemy mnóstwo rozszerzeń, takich jak „The River”, „Katapulta” i „Grody mosty i bazary”

Za to dla zwolenników fantastyczno-naukowych klimatów świetną ideą na popołudnie będzie rozgrywka w Cosmic Encounter. Pozycja została stworzona ponad 30 lat temu i mimo tego niezmiennie jest atrakcyjnym wyborem. W tej grze każdy z uczestników wybiera sobie gatunek obcego, próbując przejąć supremację nad wszechświatem. To naprawdę fantastyczna propozycja dla starszych dzieci, rozwijająca interakcje społeczne, takie jak tworzenie umów i aliansów i praca dla wspólnego celu. Naturalnie Cosmic Encounter znakomicie wspiera inteligencję,ponieważ nieraz konieczne jest przechytrzenie przeciwnika. Najbardziej powszechna edycja przeznaczona jest dla od 3 do 6 ludzi.

Dla nastoletnich latorośli proponuję Czarne historie, grę, która dla młodszych okazuje się nieco za poważna. Oto zasady: zestaw zawiera karty z wywołującymi dreszcz opowiadaniami, a grający mają za zadanie odkryć ich przyczyny korzystając z podpowiedzi Mistrza Tajemnic. Ta zajmująca gra fantastycznie pobudza inteligencję.