Gry planszowe stają się rewelacyjną alternatywą dla gier komputerowych, a dodatkowo są rozrywką tak dla dzieciaków, jak i dorosłych

Wedle przysłowia, a właściwie tekstu piosenki, w czasie deszczu nasze pociechy się nudzą. Stają się wtedy bardziej rozkapryszone niż zazwyczaj i wtedy można oczywiście włączyć im telewizor, żaby pooglądały sobie bajeczkę, lecz nie wszyscy opiekunowie rekomendują takie rozwiązanie. Część z nich woli bardziej wyszukane atrakcje czyli przykładowo gry planszowe. Pewnym ich mankamentem może jedynie pozostawać fakt, że do zabawy potrzebne są co najmniej dwie osoby, więc jeśli berbeć jest jedynakiem, a w sąsiedztwie brakuje równolatków, to do wspólnej gry muszą przyłączyć się mamy.

Gra planszowa Monopoly

Autor: Howie Le
Źródło: http://www.flickr.com
Każda gra, nie tylko planszowa, musi posiadać reguły, które później będą zobowiązywać graczy do ich przestrzegania. Te bardziej odkrywcze osoby zasugerują zapewne swoje własne zarządzenia lub dostosują te już zapisane w instrukcji. Dzięki takiemu rozwiązaniu gra staje się ciekawsza.

Oprócz ściśle określonych reguł potrzebne są typowo fizyczne akcesoria. Gry planszowe, jak samo określenie informuje, muszą być wyposażone w specjalnie zaprojektowaną i estetycznie wykonaną planszę. Do kompletu standardowo załączane są kości oraz pionki. W przypadku niektórych gier, na przykład grzybobrania bądź rozgrywek połączonych z szeroko rozumianymi finansami, koniecznie potrzebne będą dodatkowe przedmioty, czyli w rzeczonych przypadkach plastikowe maślaki i atrapy monet.

Gry planszowe, w pewnym rozgraniczeniu od komputerowych konkurentów, opierają się nie tylko na zręczności czy mistrzowskim poziomie opanowania strategii. Z racji tego, że podczas gry wykorzystywane są kostki, dużo zależy od fortuny. Chociaż umiejętności są także wymagane, a już z pewnością mile widziane. A kupując synowi nową grę uświadamiamy mu, że rozrywki nie finalizują się na tym, co oferuje komputer.

Gry planszowe w sklepie

Autor: Mike Mozart
Źródło: http://www.flickr.com
Oprócz gier typowo rozrywkowych można na rynku zakupić także gry edukacyjne. Bywają one przeznaczone właściwie dla dzieciaków, ale czasami po różnobarwne opakowania sięgają też rodzice. W dobie udokumentowanego i postępującego wtórnego analfabetyzmu wszystkim pobratymcom przydałyby się nie tylko książki do czytania, lecz także gry powiększające zasób słownictwa.

Podobnie sprawa prezentuje się w przypadku uczniów przystępujących do egzaminu maturalnego – w tym przypadku wykorzystanie bogatego słownictwa jest dodatkowo punktowane, zatem bezpośrednio wpływa na uzyskany wynik.