I Komunia Święta – giełda prezentów czy przeżycie duchowe?

Uroczystość I Komunii Świętej zbliża się szybkimi krokami i zaczynamy popadać w nerwowość. Jak sprawić, żeby w pełni przeżyć to święto, uczynić go ważnym wydarzeniem rodzinnym, a jednocześnie nie dać się skusić zewnętrznemu wymiarowi tego święta i szałowi prezentów, który sprawi, że zniszczone zostanie to, co najcenniejsze – przeżycie duchowe całej rodziny.

Ubrania na pierwszą komunię

Autor: ubiory-komunijne.pl
Źródło: http://www.ubiory-komunijne.pl/

Warto mieć świadomość, że to my mamy wpływ na to, jak zostanie zapamiętana I Komunia Święta przez nasze dziecko. Rozmawiajmy z nim na ten temat i wytłumaczmy mu sens tego wydarzenia, jego wymiar duchowy. Stwórzmy listę niezastąpionych i istotnych dla nas gości – przyjęcie pierwszokomunijne to nie wesele, zaprośmy więc na nie tylko najbliższą rodzinę i przyjaciół, którzy odegrali ważną rolę w życiu naszego dziecka. Zaproszenia możemy opracować sami w programie graficznym lub korzystając z pomocy zaprzyjaźnionego grafika. Aby było niepowtarzalne, wykorzystajmy fotografię naszego dziecka i wspólnie z nim opracujmy własny, pozbawiony sztampy tekst.

Odpowiedzmy sobie na pytanie: czy prezenty są najistotniejsze w tym święcie? Czy komputer, iphone, quad lub play stadion sprawi, że przeżyjemy je lepiej? Podyskutujmy o tym z naszym dzieckiem, powiedzmy mu mu, że pierwsza komunia to przeżycie przede wszystkim duchowe, a nie materialne. Poprośmy rodzinę, by ograniczyła się do skromnych, ale cennych pod względem emocjonalnym prezentów, które pozostaną ważną pamiątką na całe życie. Złoty łańcuszek lub medalik, piękne wydania książek, aparat fotograficzny, zegarek – to pamiątki na całe życie, które swoją emocjonalną wartością odpowiadają powadze tego święta. Jeśli rodzina zdecyduje się na prezenty w postaci jakieś sumy pieniędzy, przeznaczmy fundusze na naukę naszego dziecka, np. kurs językowy. Musimy jednak szczerze porozmawiać o tym z dzieckiem, by nie było smutne na giełdzie prezentów, jaka po uroczystości jest zwykle panuje w szkole. Nasze dziecko na pewno jest już dostatecznie dojrzałe, by pojąć nasze intencje, a świadomie podjęta decyzja bez wątpienia wzmocni jego charakter.

Ubiory komunijne

Autor: ubiory-komunijne.pl
Źródło: http://www.ubiory-komunijne.pl/

Kolejny drażliwy temat to moda pierwszokomunijna, szczególnie sukienki na pierwszą komunię Jeśli w naszym kościele dzieci nie zakładają alby, wyszukajmy w Internecie firmę, która szyje stroje komunijne, lecz zdecydujmy się na prostą i skromną sukienkę. Nie ma nic smutniejszego niż dziewczynki-bezy, będące karykaturalna kopią panien młodych.

Istnieje bonus dla osób, które poszukują uzupełniających materiałów – zobacz info tutaj! Dotyczy on omawianego w tym tekście problemu.

I wreszcie obiad pierwszokomunijny. Unikajmy lokali, w których posadzą nas na wspólnej sali z sześciorgiem innych rodzin, które zakłócą nam intymne spotkanie w gronie rodziny. Jeśli mamy dom, zdecydujmy się na wynajęcie firmy cateringowej i wyprawmy przyjęcie w salonie, a nawet – przy ładnej pogodzie – w ogrodzie. Utrwalanie tego dnia na zdjęciach czy filmach zlećmy sąsiadowi, a sami skupmy się na rodzinie – mamy tak niewiele okazji, by pobyć razem z naszymi bliskimi – nie zmarnujmy tego!