Jak nazwać sztukę, jak nazwać jej kształt? Czy wiemy tak w rzeczywistości czym jest sztuka i czy potrafimy podejść do niej z należytym szacunkiem?

Nie ma prawdopodobnie drugiej takiej dziedziny, jak sztuka. Mówi ona do nas różnymi kolorami, dźwiękami, utworami czy aktami. Niektórzy twierdzą, iż nie da się jej akuratnie zdefiniować, ponieważ każde określenie będzie nie do końca zadowalające. Jest w tym dużo słuszności, lecz powinniśmy podchodzić do tego zagadnienia, jak to czujemy, czyli, że sztuka to wszystko co na nas w jakiś sposób oddziałuje. Jeśli potrafimy zachwycić się konkretnym utworem, to już jest sztuka.

Z innej strony dla innych osób dany utwór może być niezbyt udany, więc jednocześnie sztuka jest bardzo subiektywna. Sztuką jesteśmy w stanie zdefiniować także każdy ludzki wytwór, jakie nie jest jednakże użytkowy, nie służy do rzeczy praktycznych, lecz ma cieszyć nasze zmysły, ma cieszyć oczy, cieszyć uszy, powodować w nasz różne emocje. Wiadomo i tu mamy dylemat ponieważ wspomniana przed chwilą sztuka użytkowa właśnie – jak sam termin wskazuje – jest przeznaczona do rzeczy praktycznych.

Tego typu przedmioty są tworzone, by z jednej strony miały jakieś praktyczne zastosowanie, a z drugiej strony, ażeby były jednocześnie oryginalne z wyglądu. Bo w sumie, jak tak się przypatrzeć różnym przedmiotom, to co prawda zauważymy mnóstwo fajnych przedmiotów, lecz większość jest przeciętna. Sztuka użytkowa więc jakoś zwalcza ten problem. Prądem w sztuce, który zasługuje na uwagę jest styl art deco. Nazywamy tak styl w sztuce, zwłaszcza w malarstwie, architekturze, grafice oraz architekturze wnętrz. Największa moda przypada na niego na lata 1919-1939. Art deco zrodził się jako sprzeciw na secesję, było to bunt przeciwko braku dyscypliny przestrzennej (tak dokładnie wyglądało to w sztuce secesyjnej).

art deco
To właśnie art deco rozpoczął tak zwane wzornictwo przemysłowe, jakie dużo ma wspólnego właśnie ze sztuką użytkową (więcej na ten temat – ). Czyli w cenie było nowoczesne projektowanie, lecz z myślą o funkcji danej rzeczy na życie każdego człowieka.

Czy ten wpis zaintrygował Cię tak bardzo, że masz ochotę na więcej? Więc po następne wiadomości zaloguj się do poniższego linku. Tam jest ciekawy news (http://www.wkg.pl/oferta/produkty/).

Szczególnie obrazy art deco zasługują na uznanie, są niezwykłe i oryginalne, po dziś dzień cieszą się ogromnym uznaniem. Jest w naszym kraju kilku artystów, którzy malują w takim stylu i robią to rzeczywiście niezwykle. Jednym z takich artystów jest jest Andrzej Romański, wybitnie utalentowany i doświadczony malarz, dla którego art deco, to jedynie punkt wyjścia do kreowania niezapomnianych obrazów.

To ważne, że istnieje sztuka, która nie odpowiada jedynie na wątpliwości konkretnego artysty, ale jednocześnie zostawia znacznie więcej po sobie, stwarza przestrzeń dla kreowania na przykład czegoś więcej – niezapomnianych dzieł, które mają wkład w skali światowej sztuki.