Jak niezwykle ważne są komórki macierzyste dla naszej ogólnej kondycji – na czym polega ich zbawienna aktywność?

Nasze ciało jest złożone z wielu różnorodnych typów komórek, są one konieczne dla stanu naszego zdrowia. Są one odpowiedzialne za codzienne czynności, o jakich nawet nie myślimy, jak bicie serca, oczyszczanie krwi przez nerki, prace mózgu i tak dalej. Bardzo ważną rolę w naszym organizmie spełniają komórki macierzyste, kreują one różne rodzaje komórek, są one dostawcą też całkowicie nowych komórek. Dodatkowo, gdy komórki macierzyste ulegają podziałowi są w stanie tworzyć więcej komórek macierzystych. Na przykład, komórki macierzyste skóry mogą tworzyć nowe komórki, naturalnie skóry, albo za takie, które są odpowiedzialne za produkcję melatoniny.

Badania, laboratorium

Autor: 123dan321
Źródło: http://www.sxc.hu
Komórki macierzyste są niezwykle ważne dla zdrowia. W trakcie choroby lub gdy mamy uraz nasze komórki są podatne na uszkodzenia lub obumarcie spowodowane starzeniem. To właśnie w tym momencie aktywowane są komórki macierzyste. Biorą one udział w naprawie oraz odbudowują uszkodzone tkanki, a także zajmują się zamianą obumarłych komórek. W taki właśnie sposób komórki macierzyste potrafią zadbać o nasze zdrowie zatrzymując jednocześnie przedwczesne starzenie się.Komórki macierzyste w ortopedii to wiele różnych form. Naukowcy twierdzą, że każdy narząd naszego ciała ma swoje komórki tego rodzaju. Przykładowo, krew zbudowana jest z komórek macierzystych krwi. Co więcej, tego typu komórki są obecne już od najwcześniejszych etapów ludzkiego embrionu

Niezwykłą nadzieją są embrionalne komórki macierzyste, są to komórki z hodowli. Naukowcy są naprawdę zaskoczeni i bardzo zadowoleni z możliwości, które dają nam takie komórki. Są (wyposażenie do makijażu – kliknij tutaj) one w stanie tworzyć każdą z tkanek naszego ciała podczas rozwoju embrionu ludzkiego. Co to oznacza? Gdy zwykłe komórki macierzyste krwi tworzą jedynie komórki krwi, to embrionalne są w stanie tworzyć krew, mózg, skórę oraz kości. Ponadto, embrionalne komórki macierzyste mogą budować tkanki i narządy, czego nie potrafią zrobić nawet dojrzałe komórki macierzyste. Powoduje to, iż są w one w stanie wyleczyć chore narządy. Zobacz co to artroskopia kolana.

W dzisiejszych czasach można wyróżnić kilka przeszczepów komórek macierzystych, jakie są akceptowalne przez naukowców, to znaczy iż są bezpieczne i sprawdzone. W takiej grupie możemy wyróżnić przeszczep szpiku kostnego. Na uwagę zasługują również komórki macierzyste w kolanie, czyli naturalnie staw kolanowy, jaki można wyleczyć komórkami macierzystymi. Podczas urazu kolana łąkotka jest narażona na rozerwanie lub pęknięcie. Potrzebna jest wtedy rekonstrukcja acl. W takiej sytuacji najskuteczniejszym sposobem, ażeby to naprawić jest artroskopowe zszycie poszczególnych fragmentów. Najbardziej znana metoda, to ta polegająca na naszyciu łatki z kolagenu wokół kontuzjowanej łąkotki. Kolagen jest właśnie nasączony komórkami macierzystymi, które pobiera się od pacjenta w czasie zabiegu.