Jak niezwykle ważne są komórki macierzyste dla naszego zdrowia – na czym polega ich zbawienna aktywność?

Nasze ciało jest złożone z wielu różnorodnych typów komórek, są one konieczne dla stanu naszego zdrowia. Są one odpowiedzialne za codzienne czynności, o których nawet za bardzo nie myślimy, jak bicie serca, oczyszczanie krwi przez nerki, prace mózgu i tym podobne. Niezwykle istotną rolę w naszym organizmie odgrywają komórki macierzyste, tworzą one różnorodne rodzaje komórek, są one dostawcą również całkowicie nowych komórek. Dodatkowo, kiedy komórki macierzyste ulegają podziałowi są w stanie tworzyć więcej komórek macierzystych. Na przykład, komórki macierzyste skóry mogą tworzyć nowe komórki, naturalnie skóry, albo za takie, które są odpowiedzialne za produkcję melatoniny.

Badania, laboratorium

Autor: 123dan321
Źródło: http://www.sxc.hu
Komórki macierzyste są (wyposażenie do makijażu – kliknij) bardzo ważne dla naszego funkcjonowania. Podczas choroby lub gdy mamy uraz(zobacz centrum terapii manualnej wrocław) nasze komórki są podatne na uszkodzenia lub obumarcie ze względu na starzenie. To właśnie w tym momencie aktywowane są komórki macierzyste. Biorą one udział w naprawie oraz odbudowują uszkodzone tkanki, a także zajmują się wymianą obumarłych komórek. W ten właśnie sposób komórki macierzyste dbają o nasze zdrowie zatrzymując jednocześnie przedwczesne starzenie się.

Komórki macierzyste to wiele różnorodnych form. Naukowcy są zdania, iż każdy narząd naszego ciała posiada swoje komórki tego typu. Przykładowo, krew stworzona jest z komórek macierzystych krwi. Ponadto, takie komórki są obecne już od najwcześniejszych etapów ludzkiego embrionu

Niezwykłą nadzieją są embrionalne komórki macierzyste, są to komórki z hodowli. Naukowcy są naprawdę zaskoczeni i bardzo szczęśliwi z możliwości, jakie dają nam tego typu komórki. Są one w stanie tworzyć każdą z tkanek naszego ciała w trakcie rozwoju embrionu ludzkiego. Co to naprawdę znaczy? Kiedy standardowe komórki macierzyste krwi tworzą tylko komórki krwi, to embrionalne są w stanie tworzyć krew, mózg, skórę oraz kości. Co więcej, embrionalne komórki macierzyste mogą budować narządy i tkanki, czego nie zrobią nawet dojrzałe komórki macierzyste. Sprawia to, iż są w one w stanie wyleczyć chore narządy. Czytaj

Aktualnie możemy wyróżnić kilka przeszczepów komórek macierzystych, jakie są akceptowalne przez naukowców, to znaczy iż są bezpieczne i sprawdzone. W tej grupie możemy wyróżnić przeszczep szpiku kostnego. Na uwagę zasługują też komórki macierzyste w kolanie, to znaczy staw kolanowy, jaki można wyleczyć komórkami macierzystymi. Podczas urazu kolana łąkotka jest narażona na rozerwanie lub pęknięcie. Potrzebna jest wtedy operacja kolana. W takiej sytuacji najbardziej skutecznym sposobem, aby to naprawić jest artroskopowe zszycie poszczególnych fragmentów. Najbardziej znana metoda, to ta polegająca na naszyciu łatki z kolagenu wokół uszkodzonej łąkotki. Kolagen jest istotnie nasączony komórkami macierzystymi, które bierze się od pacjenta w czasie zabiegu.