Jak walczyć z zaparciami?

Zaparcia, znane także jako obstrukcja lub zatwardzenie, to popularna przypadłość. Nie wolno jej jednak bagatelizować, ponieważ w skrajnych przypadkach może stać się powodem zgonu. Ta niewygodna oraz krępująca przypadłość może mieć różne przyczyny. Należy wiedzieć, że zanim sięgniemy po produkty farmakologiczne, można spróbować zwalczyć ją domowymi i naturalnymi metodami.

Powody problemów z wypróżnianiem

brzuch

Źródło: jezebel.com

Na obstrukcję cierpią niektóre osoby cieszące się dobrym zdrowiem, które zgodnie z normami powinny oddawać stolec 1-2 w ciągu doby albo co drugi dzień. To może być skutek stosowania złej diety i spożywania niewielkiej ilości napojów oraz za mała ilość błonnika w pokarmach.

Jeżeli chcesz przeczytać więcej, jest polecana strona www (https://activ-med.eu/lozka-rehabilitacyjne/) o takiej samej tematyce, którą trzeba zobaczyć. To doskonały moment więc zrób to!

Na kłopoty tego typu mogą także cierpieć osoby prowadzące siedzący tryb życia i całkiem naturalnie ludzie starsi. Oprócz codziennych zaniedbań i całkiem błahych przyczyn, jak np. złych nawyków, które można łatwo zmienić, mogą istnieć przyczyny o innym charakterze, gdzie być może ingerencja medyczna była by wskazana. Są cztery czołowe grupy przyczyn zaburzeń jelita grubego, które mogą stać się powodem zaparć: mechaniczne – np. niedrożność jelit, czy stres, toksyczne – np. zatrucie ołowiem, po zażyciu leków, czynnościowe – np. u chorych obłożnie, ludzi w podeszłym wieku, oraz psychiczne – np. przez silny stres lub depresję. Prawdopodobnie na problemy z wypróżnieniem cierpi ok. 20% osób dorosłych. Jak temu poradzić?

Jak naturalnie poradzić sobie z zaparciami?
Nie należy bagatelizować żadnego uczucia parcia na stolec i wstrzymywać go. To może doprowadzić do zaburzenia odruchu defekacyjnego.Zaparcia określane jako nawykowe możemy leczyć na własną rękę.
Do leczenia objawowego wykorzystuje się najczęściej znane leki na zaparcia (Kliknij tutaj) – nie należy ich jednak brać zbyt często, ponieważ mogą doprowadzić do rozleniwienia jelit. Żeby poprawić działanie jelit należy zwiększyć ilość dziennej dawki spożywanych płynów oraz wprowadzenie regularnego ruchu do stylu życia. Niezwykle istotną rolę odgrywa dieta. Białe pieczywo nie ma ważnych elementów ziaren zbóż, czyli błonnika, który nie jest rozkładany przez kwasy żołądkowe i miotełka oczyszcza układ pokarmowy. W domowym leczeniu zaparć doskonale spisuje się wszelka kiszonka, a jeszcze lepiej kiszona kapusta. Ma ona mnóstwo błonnika i żywych kultury bakterii, które wpływają na łatwe trawienie. Pomocne w każdodniowej diecie mogą być także: śliwki, jabłka, buraczki, siemię lniane, kasze, truskawki, herbatki ziołowe – ale nie za często.