Materiały na chłodny sezon jesienno-zimowy – najciekawsze trendy.

Wełna to naturalne włókno, uzyskiwane z okrywy włosowej owiec, wielbłądów, królików a także innych zwierzaków. Włókno wełniane posiada specyficzne cechy (np.: łuskowatość, karbikowatość, posiada także lanolinę), dzięki którym nadaje się wspaniale do wytwarzania wysokiej klasy wyrobów włókienniczych. Owcza wełna uzyskana przez strzyżenie owiec, zwana także strzyżą, stanowi kapitalny surowiec włókienniczy do produkcji wysokiej jakości materiałów, dzianin a także włóknin. Na Bliskim Wschodzie wyroby z wełny wytwarzano już w starożytności. Dobrej próby wełnę, nadzwyczaj delikatną, puszystą, o cieniutkich niciach, długości od okołu 4 do 12 centymetrów, otrzymuje się z owieczek rasy merynos.

sweter wełniany

Autor: bobbi vie
Źródło: http://www.flickr.com
Wełna (lamalama.pl/) gotowana jest to materiał o niezmiernie szerokim zastosowaniu w krawiectwie. Jest delikatna, niezmiernie miła w dotyku, giętka, lejąca. Jest w użytkowaniu tkaniną niezmiernie ciepłą, a zarazem przewiewną ze względu na swój wiskozowo-wełniany skład. Wełna gotowana nadaje się na sukienki, żakiety ale także na płaszczyki zimowe (po uprzednim ociepleniu), kapelusze, szaliki, swetry. Aksamitna struktura supełkowa materiału przywodzi na myśl wełnę buckle, jest od niej jednakże trochę cieńsza, ale tak samo ciepła. Wełna gotowana jest materiałem bardzo dobrze układającym się, łatwym w szyciu i godnym polecenia. Wełna gotowana różni się tym od normalnej wełny, że po obróbce cieplnej kurczy się, dzięki czemu jest w wyższym stopniu zbita. Takowa wełna parzona jest zatem cieplejsza (dobrze sprawdza się przy niskich temperaturach), bardziej odporna na zabrudzenia jak też nie powoduje wielu reakcji uczuleniowych (np.:drapanie), co zwyczajna wełna – .

garsonka
To idealny kompan na zimę oraz jesień. Wełna parzona to gruba, a jednocześnie bardzo mięciutka, wysokiej próby tkanina. Poprzez swój splot sprawia, iż wykonane z niej odzienia są bardzo wyszukane, niebanalne jak i ponadczasowe. Wełna parzona posiada świetne właściwości termoizolacyjne. Wełna parzona znakomicie nadaje się na: wierzchnie okrycia takie jak: płaszczyki, katany, zimowe garsonki, zimowe spódnice. Następną ciekawą tkaniną jest dzianina futerkowa, jednakże o niej napiszę w następnym artykule.