Nawadnianie organizmu w czasie ćwiczeń

W trakcie ćwiczeń fizycznych tracimy duże ilości wody. Oprócz wody, w trakcie wysiłku tracimy dodatkowo cenne składniki mineralne, takie jak chlor, potas, magnez, sód jak też wapń, a z nimi również niektóre witaminy. Najodpowiedniejszym sposobem na dopełnienie niedostatku płynów mogą być napoje izotoniczne. Jest to płyn, którego stężenie jest podobne, jak kondensacja płynów ustrojowych w naszym organizmie. Napoje izotoniczne – oprócz wody – zawierają też niezbędne minerały i węglowodany, czasem także witaminy.

napoje izotoniczne

Autor: Peter Mooney
Źródło: http://www.flickr.com
W razie niedostatecznego zapewniania płynów, wydajność organizmu prędko spada. Nawet małe odwodnienie może być niebezpieczne dla zdrowia. Podczas gdy utracimy taką ilość wody, jaka odpowiada pięciu procentom masy ciała, wydolność naszego organizmu zmaleje aż o 30 %. Kolejnym ważnym składnikiem tego rodzaju trunków będzie sód. To dzięki niemu wypijana woda zostaje skutecznie wchłoniętą. Jest on także ważny do podtrzymania równowagi elektrolitów. W czasie ćwiczeń fizycznych sód pozwala na utrzymanie odpowiedniej temperatury organizmu. Oprócz sodu, w napojach izotonicznych mieści się także potas, który również bierze udział w wielu procesach koniecznych do poprawnego działania układu mięśniowego i nerwowego.

W trakcie ćwiczeń w ciele ubywa płynów, ciało się przegrzewa, zaś zapasy węglowodanów zmniejszają się. W związku z tym odczuwamy przemęczenie.

Trening

Autor: Butz.2013
Źródło: http://www.flickr.com

Picie napojów izotonicznych może uczucie to opóźnić przez dostarczenie łatwo dostępnej energii a także uzupełnienie niedostatków wody.

Rodzaj płynu przyjmowanego w trakcie treningów, jest uzależniony od typu a także nasilenia wysiłku, jaki podejmujemy. Osoby jakie stosują intensywne obciążenie utrzymujące się do jednej godziny, tj. aerobik, pływanie, jogging, wymagają jedynie dopełnienia wody. W tym wypadku najlepiej jest pić wodę, herbatkę czy rozwodniony sok. Nie ma konieczności uzupełniania węglowodanów bądź elektrolitów.

Przy treningach utrzymujących się dłużej – powyżej godziny (na przykład piłka nożna, biegi na dłuższe dystanse, rowerki stacjonarne), konieczne jest uzupełnianie wody (http://zdrowie-dom.pl/jonizatory-naczyniowe/93-jonizator-wody-aquator-silver.html) oraz węglowodanów. Zapobiegnie to przegrzaniu, odwodnieniu oraz spadkowi energii. Niedostatek węglowodanów przy tego rodzaju wysiłkach może powodować spadek kondycji.