Robótki ręczne kiedyś i obecnie

Kilkanaście lat temu w placówkach edukacyjnych uczono uczennice robótek ręcznych. Był to przedmiot obowiązkowy w procesie nauczania, dzięki czemu kobiety były w stanie w późniejszym czasie wykonywać rozmaite czynności związane z szyciem. Zresztą przez długie lata robótki ręczne były najczęstszym sposobem wykorzystywania wolnych chwil przez kobiety. Było to niewątpliwie bardzo przydatne.

brązowe wełniane rękawiczki

Autor: Roland Tanglao
Źródło: http://www.flickr.com
Aktualnie bowiem robótki tego typu ulegają zapomnieniu w dobie urządzeń do szycia które nie potrzebują nawet ingerencji żywej osoby. Można zauważyć, że coraz większa liczba osób aktualnie nie umie przyszyć urwanego guzika. Proste, kiedyś tak powszechne zadania są w stanie w dzisiejszych czasach wykonać tylko niektórzy. Z drugiej strony jednak obserwuje się swoiste odrodzenie robótek ręcznych, przykładowo szydełkowania. Już nie tylko starsze panie oferujące na ulicy czapki ręcznie robione (czapki ręcznie robione – i włóczkowe kotki widzi się z szydełkiem w ręku. To, co jeszcze niedawno uważano za przeżytek, powoli wraca do łask.

Haftowanie
Haft jest metodą ozdabiania tkanin za pomocą charakterystycznych grubszych nici. Człowiek wprawiony w haftowaniu może stworzyć właściwie dowolny wzór, od prostych motywów geometrycznych, aż po skomplikowane elementy roślinne i zwierzęta. Haft (zobacz: haft komputerowy wrocław) kojarzy się najczęściej z różnego rodzaju serwetkami, w ten sposób można jednak otrzymać znacznie więcej. Przykładem mogą być zegary. Stworzenie dekoracyjnego motywu zegara może być czasochłonne i możliwe do stworzenia wyłącznie przez doświadczoną osobę, lecz po dodaniu wskazówek i zegarowego mechanizmu efekt może okazać się wart trudu. Takie elementy mogą być świetną ozdobą mieszkania.

Robótki na drutach
Jedną z najpopularniejszych robótek ręcznych są te z zastosowaniem drutów. Zwykła robótka taka polega na wykonywaniu prostego pasa materiału, na przykład zimowego szalika, z zastosowaniem dwóch drutów. Bardziej zawiłe formy wymagają zastosowania większej liczby drutów. Przykładowo do uzyskania elementów takich jak rękawiczki (info na czy skarpetki wełniane potrzeba aż pięciu mniejszych drutów. Robótka na drutach ogólnie nie jest trudnym zadaniem. Najbardziej istotne jest opanowanie zasadniczych ruchów, a następnie wyćwiczenie ich.