Wizyta u dentysty – prywatnie czy na nfz?

Wielu z nas zmaga się niekiedy z bólem zęba. Nie da się spać, przeżuwać, sytuacja wydaje się być nie do wytrzymania. Jedynym ratunkiem może być wtenczas tylko dentysta. Jednak i tych jest wielu. Który stomatolog sprawdzi się bardziej – prywatny czy z publicznej przychodni? Ile kosztować nas będzie leczenie kanałowe? Czy jest refundowane?

Jeśli jesteśmy studentem lub osobą zaangażowaną na umowę o pracę, mamy zapewnioną publiczną służbę zdrowia – stomatolog estetyczny z Legnicy także wchodzi w grę. Usługa obejmuje pełen pakiet leczenia – wizyta profilaktyczna, leczenie kanałowe a nawet odkamienianie jamy ustnej raz na rok. Jednak nie wszystko jest takie optymistyczne jakby się mogło wydawać. Oczywiście, dzięki wprowadzeniu zaawansowanej technologi nie trzeba przy rejestracji mieć swojej legitymacji ubezpieczeniowej – znak pesel wystarczy.

gabinet dentystyczny

Autor: Bosc d’Anjou
Źródło: http://www.flickr.com

Lecz oczekując na wizytę kontrolną, musimy uzbroić się w cierpliwość. Stomatolog w przychodni państwowej posiada niezwykle długa listę petentów, dlatego na spotkanie z nim możemy czekać nawet pół roku. Na szczęście, jeżeli mamy nagłą sytuację, paraliżuje nas straszny ból, możemy udać się do niego bez kolejki. Poza tym, sponsorowane są jedynie klasyczne plomby w kolorze czarnym- za nowoczesne, białe, przyjdzie nam zapłacić z własnej kiesy.

Przychodnie komercyjne to całkowicie inna bajka. Wyrafinowane wnętrza, stonowana muzyka, wykwalifikowana recepcjonistka. Na termin wizyty musimy poczekać maksymalnie jeden dzień, gdyż nasz dentysta nie zawsze jest dostępny. Aby zarejestrować się w nowej klinice nie potrzebujemy posiadać żadnych zaświadczeń, jedynie dowód osobisty aby spisać nasze dane, zobacz też . Stomatolog założy nam naszą własna kartotekę, obejrzy nam szczękę rentgenem, i zacznie swoje dzieło. Niestety, w zależności od miejscowości zameldowania, należy liczyć się ze wielkimi wydatkami za tego typu świadczenia. Jeżeli wymagane będzie leczenie kanałowe zęba trzonowego, koszt może wynieść nawet kilkaset złotych. Poza tym, dentysta wcale nie będzie mocniej wykwalifikowany niż ten w przychodni państwowej – sami często pracują w miejskich placówkach, a wieczorami przyjmują prywatnych pacjentów.

Chcesz przeczytać następny artykuł na ów zajmujący temat? Zatem kliknij łącze tu… (http://fabrykaoptyka.pl/) i przeloguj się do innej witryny, którą dla Ciebie stworzyliśmy.

Jeśli chcemy, aby nasze zęby obejrzał stomatolog, należy podjąć trudną decyzję – jaki rodzaj świadczenia wybrać? Służba publiczna jest bezpłatna, jednak kolejki niezmiernie długie. Z drugiej strony prywatna klinika ugości nas od razu, ale niestety wiąże się to z ogromnym kosztem. Osobiście musimy zadecydować, jakie mamy priorytety.

Zobacz też: