Wzrok – wady oraz sposoby ich leczenia

Wzrok jest bez wątpienia jednym z najbardziej istotnych zmysłów. To dzięki niemu możliwe staje się odbieranie obrazu świata, który znajduje się wokół. Narządem wzroku jest oko, którego zadanie polega na fotografowaniu świata, który znajduje się wokół. To właśnie dlatego w przypadku rozmaitych chorób (krótkowzroczność, dalekowzroczność, zaćma, astygmatyzmy, zwyrodnienie siatkówki), niezbędne okazuje się zastosowanie odpowiedniego leczenia.

wzrok

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

Na szczęście intensywny postęp medycyny spowodował, że możliwe stało się przeprowadzenie mało inwazyjnych zabiegów, do których zalicza się między innymi laserowa korekcja wzroku. Laserowa korekcja wzroku należy do jednych z najbezpieczniejszych metod pozwalających stałe usunięcie wad refrakcji, do których zalicza się krótkowzroczność, dalekowzroczność oraz astygmatyzm. Zakres wad, które są możliwe do skorygowania jest w przypadków wymienionych chorób bardzo szeroki (laserowa korekta wzroku). O tym, czy dany pacjent będzie się kwalifikował do wykonania korekcji wzroku przy pomocy lasera zawsze decyduje lekarz specjalizujący się w chirurgii refrakcyjnej. W wielu przypadkach ten sam lekarz później wykonuje zabieg. Operacja przeprowadzana jest na sali zabiegowej, na której umieszczony jest specjalistyczny laser. W przypadku tego typu zabiegów, nie wymaga się obecności anestezjologa. Przed rozpoczęciem zabiegu pacjentowi podaje się specjalne krople do oczu, które posiadają działanie znieczulające (leczenie chorób siatkówki). Za sprawą nich cały zabieg w ogóle nie boli. W przypadku choroby oczu jaką jest zwyrodnienie siatkówki do czynienia mamy w przeważającej liczbie przypadków ze zmianami o charakterze zapalnym, które dotyczą siatkówki. Zwyrodnienie siatkówki może mieć charakter nabyty lub też możne być dziedziczona.

badania wzroku

Autor: MilitaryHealth
Źródło: http://www.flickr.com

W przypadku podłoża dziedzicznego choroba może ujawnić się już w młodym wieku, ale może także rozwijać się naprawdę powoli i wystąpić dopiero u osoby dorosłej. Do głównych objawów tej choroby zalicza się pogorszenie się wzroku oraz wystąpienie mroczków w obszarze widzenia. Znaczna część pacjentów cierpi także na zwyrodnienie siatkówki AMD. Jest to choroba plamki żółtej oka, a jej rozwój związany jest z wiekiem pacjenta i pojawia się najczęściej u osób, które ukończyły pięćdziesiąt lat. Do jej charakterystycznych objawów zalicza się występowanie zniekształceń w środkowej części pola widzenia. Choroba w każdym przypadku wymaga rozpoczęcia właściwego leczenia.