zasady pielęgnacji oczka wodnego

Projektowanie ogrodu to masa pracy, a jeżeli w najważniejszym punkcie umieścimy oczko wodne, musimy o nie dbać. To naprawdę ozdoba, zwłaszcza jeśli włączymy w to odpowiednie rośliny. O czym trzeba wiedzieć, mając swój prywatny staw tuż pod domem?

Oczko wodne jest bardzo ważnym ozdobą ogrodu dla fanów ryb i roślin wodnych.

Spodobał Ci się zaprezentowany tekst? Jeżeli tak, zgłąb dodatkowe tematy, jakie z inspiracją omówiliśmy w najnowszym artykule (https://alpaki.pl/).

Aby faktycznie można było się nim zachwycać i pokazywać znajomym, musimy o nie dbać. Oczyszczanie i napowietrzanie wody muszą odbywać się systematycznie, dlatego dobrze zadbać o obowiązkowość.

Akwarium

Autor: sxc.hu
Źródło: sxc.hu

Czysta woda
Istotne, by weryfikować parametry wody eksperckimi sprzętami ze sklepów z akcesoriami do oczek wodnych. Wyjątkowe znaczenie ma czysta woda w stawie, stąd też najważniejszy jest jak najlepszy filtr. Powinno się go systematycznie oczyszczać, chociażby pod strumieniem wody.

Czy Twoim zdaniem ten temat jest niezwykle ciekawy? Jeśli tak sądzisz, to wejdź na oryginalny artykuł – w tamtym miejscu odnajdziesz równie intrygujące informacje.

Warto jednak uwzględnić, że bakterie, zgromadzone na nim są niezbędne, więc nie możemy zbyt dobrze umyć filtru. Jeżeli to zaniedbamy, trzeba wymienić wodę w stawie, przynajmniej częściowo. Napowietrzanie jest bardzo ważne, przydatne są więc pompy wodne i fontanny. W gorące dni koniecznie uzupełniajmy wodę, która wyparuje.

Glon to wróg

akwarium

Źródło: flickr.com

W letnich ciepłych dniach, mogą pojawić się glony. Szkodzą nie tylko estetyce, ale głównie zwierzętom w oczku. Należy więc systematycznie je likwidować samodzielnie. Oczywiście najlepiej wspomagać się sprzętami do tego celu stworzonymi lub zwykłymi narzędziami ogrodowymi. Mniejsze glony musimy jednak wyłowić sieciami. Nie powinno się stosować środków chemicznych, szczególnie, jeżeli w oczku hodujemy. Więcej w temacie oczka wodnego i akcesoriów jest tutaj:

Zwierzęta i rośliny
Dosyć oczywiste jest też to, że należy dbać o mieszkańców oczka wodnego. Czysta woda, oczyszczanie z glonów – wiążą się z tym bez dwóch zdań. Ryby musimy codziennie karmić i sprawdzać ich zachowania. Każdy niepokojący problem należy sprawdzić. Rośliny natomiast trzeba często przycinać i od czasu do czasu nawozić, gdy nie rosną. Z kolei gdy są zbyt duże, koniecznie trzeba je rozsadzać. Nawozy i pokarmy dla rybek kupujmy jedynie ze sprawdzonych źródeł.