Zdrowie, a przyzwyczajenie, czyli jak wybrać karmę dla zwierząt

Zwolennicy zwierzaków zrobią dla nich wszystko, za każdą cenę. Niezależnie od tego, czy dyskusja dotyczy myszoskoczka w klatce, czy dorosłego psa. Wokół odżywiania, zwłaszcza psów, istnieje parę interesujących przesłanek. Jeśli macie na sercu zdrowie własnych psów stosujcie poniższe zalecenia.

Oczywistością jest, że wyznacznikiem żywienia oswojonych psów są kupowane na kilogramy karmy. Uwzględniając różnice rasowe, wagowe czy wieku psa karma dla psa jest dość zróżnicowana. ”Maluchy” ważące do pięciu kilogramów, wedle zaleceń weterynarzy nie powinny zjadać więcej niż jedno, 400-gramowe opakowanie karmy. Tymczasem psiaki „giganty”, a więc np. dorosłe rottweilery i owczarki, byłyby w stanie zjeść pięciokrotnie i więcej takich dawek.
Wybierając karmę dla psa powinniśmy mieć na uwadze kilka czynników. Głównym jest rzecz jasna zdrowie ulubionego czworonoga. Z obserwacji psa łatwo zapamiętamy którą karmę pochłonie z wielkim apetytem, a która totalnie mu nie podejdzie. (Karmy dla psów) Nie można przy tym zapominać o składnikach tego rodzaju żywności.

pies, karma

Autor: Mark Hillary
Źródło: http://www.flickr.com

Kluczowym wyznacznikiem poziomu karmy jest jakość mięsa w niej. Stale słyszy się pod tym względem głosy niezadowolenia. Domagają się zwiększenia proporcji mięsa w składzie produktu. Kultowy już Pedigree zawiera tylko cztery procent mięsa. Dla większości właścicieli jest to zdecydowanie za mało. Ostatecznie jednak kusząca cena i uznana marka wygrywają. W tej rozprawie liczy się ponadto sama jakość mięsnego produktu. Pomagają w tym etykiety (etykieta samoprzylepna) z tyłu karmy, z zawartością psiego jedzenia. (karma najwyższej jakości) Pochodzenie typowo mięsne jest zdecydowanie lepszym wyborem, aniżeli tzw. mączka mięsno-kostna.
Inaczej jest z zawartością zbóż – im jest ich mniej w produkcie, tym wartość odżywcza karmy jest zdrowsza, a „zastępniki” smaku nie psują zdrowia naszym zwierzakom. Wzmacniacze wiele razy dały się we znaki naszym czworonogom, choćby w postaci chorób pokarmowych. Niemiła prawda polega niestety na testowaniu swojego czworonoga – trochę jak na poligonie doświadczalnym – do momentu, kiedy pozna on walory smacznego i zdrowego pokarmu.
Gdzie wybierzemy karmy dla psów? Bogatą ofertę jeśli chodzi o wybór zaserwuje nam zwykły sklep zoologiczny (sprawdź również – sklep zoologiczny) (internetowy sklep zoologiczny). Zdecydowanym plusem tego miejsca jest możliwość konsultacji z fachowcem od zwierząt – na próżno doszukiwać się jej natomiast w mniejszych marketach.