Zwyrodnienie stawów – jak możemy zapobiegać i leczyć tę bolesną dolegliwość?

Choroba kliniczna zwana zwyrodnieniem stawów to niezmiernie dokuczliwa i bardzo redukuje funkcję ruchową chorego. Z tego powodu zapewne osoba cierpiąca na to schorzenie uzyskuje orzeczenie o inwalidztwie.
Anomalia degeneracji oraz syntezy chrząstki stawu może mieć podłoże biologiczne albo mechaniczne. Zgodni z danymi statystycznymi, w naszym kraju cierpi na niniejszą przypadłość ok. 2 miliony* osób.Choroba dotyczy przeważnie stawów kręgosłupa, biodrowych oraz kolanowych.

Zwyrodnienie stawów (czytaj dalej…) może mieć przeróżne źródło, np. wady wrodzone, przeciążenie stawów, sędziwy wiek, zbyt duża waga, urazy, mikrourazy, zaburzenia neurologiczne, bądź przeciążenie stawów podczas nadmiernej aktywności fizycznej.

Stawy, dolegliwości

Autor: Synocrom
Źródło: Synocrom

Jakiego rodzaju objawy mogą świadczyć o zwyrodnieniu stawów?Pierwszym sygnałem są z pewnością kłopoty z rozruszaniem stawów po długotrwałym trwaniu w jednej pozycji. Oprócz napięcia mięśniwystępuje uczucie zesztywnienia i odgłosy “strzelania” . W fazie rozwojowej zesztywnienia stają się coraz silniejsze, a ból bardziej dokuczliwy. Osoby starsze najczęściej skarżą się na bóle stawów bioder i rąk. Oprócz silnego bólu mogą nastąpić spore zniekształcenia palców i części śródstopia.

Czy zainteresowała Cię treść tej witryny? Chcesz zgłębić więcej informacji? To, odwiedź stronę internetową (medimix.pl/), która dostarczy Ci mnóstwo fascynujących faktów.

W jakie sposób chronić się przed zwyrodnieniem stawów?W profilaktyce, niezależnie od wieku, trzeba zadbać zarówno o kondycję fizyczną jak i zbilansowaną dietę. Nadwagę należy zrzucić, z kolei osoby które prowadzą siedzący tryb życia np. pracując przed komputerem, muszą pamiętać o regularnym ruchu, oraz gimnastyce dłoni i palców. W codziennej diecie powinny być obecne warzywa oraz owoce bogate w karoten i witaminę C. Zmniejsza ona prawdopodobieństwo wystąpienia patologicznych zmian w kościach. Ryzyko zmian spowodowanych chorobą (polecamy klinika dentystyczna kraków) obniżają również zielone warzywa i owoce, jak np.: mango, papaja.

W jaki sposób leczyć zwyrodnienie stawów?
Leczenie polega głównie na odciążeniu miejsc dotkniętych chorobą, stosowaniu ćwiczeń rozluźniających a także uśmierzaniu bólu. W sprzedaży dostępne są środki medyczne, które pomagają odbudować uszkodzoną chrząstkę, a także działają przeciwzapalne i przeciwbólowo , np.: Reumaherb – jest to preparat pochodzenia roślinnego, na bazie wyciągu z diabelskiego pazura, jeżówki i wiązówki czytaj dalej
__
* źródło: